عمومی

کتاب الغدیر، کتابی جامع برای امت اسلامی

معرفی و بررسی کتاب الغدیر

واقعه غدیر نقش مهمی در تاریخ اسلام دارد. روزی که پیامبر در وصف این روز ارزشمند گفتند: امروز دین شما را کامل کردم.

کتاب‌های مختلفی درباره واقعه مهم و تاثیرگذار غدیر نوشته شده است. اما یکی از مهم‌ترین این کتاب‌ها، کتاب الغدیر نوشته علامه امینی است. کتابی که به جرئت می‌‌توان گفت که یکی از ارزشمند‌ترین کتاب‌ها برای مسلمانان است.

در ادامه گذری کوتاه بر این این کتاب ارزشمند خواهیم داشت. پس همراه ما باشید.

مطالب مرتبط:

تفسیر زیارت آل یاسین قسمت اول

علامه امینی کیست؟

عبدالحسین امینی معروف به علامه امینی از علمای بزرگ شیعه در قرن چهاردهم هجری قمری بود. ایشان بیشتر با نام علامه امینی شناخته شده‌اند. علامه امینی از جوانی به تحصیل در علوم فقهی پرداخت و در نهایت موفق به اخذ درجه و اجازه اجتهاد از بزرگان دینی زمان خود شد.

یکی از اقدامات بسیار مهم علامه امینی تاسیس کتاب‌خانه امیرالمومنین (ع) در نجف است. این کتاب‌خانه دارای بیش از ۵۰۰ هزار مجلد کتاب است.

از جمله کتاب‌های علامه امینی می‌توان به کتاب الغدیر، شهداء الفضیلة، کامل الزیارات اشاره کرد

از جمله خصوصیت‌های اخلاقی علامه امینی می‌توان تقوا، زهد، عبادت بسیار، علم و معرفت بسیار را برشمرد. آثار حماسه غدیر، تالیف محمدرضا حکیمی و «ربع قرن مع العلامة الامینی (خاطرات)» نوشته حسین شاکری از جمله کتاب‌هایی است که درباره ایشان نوشته شده است.

علامه امینی، این عالم بزرگ و مجاهد راه اسلام سرانجام در سال ۱۳۴۹ دار فانی را وداع گفت.

کتاب الغدیر

کتاب الغدیر (اَلْغَدیر فِی الْکِتابِ وَ السُّنّة وَ الْاَدَب) کتابی با موضوع اثبات امامت و خلافت بلافصل امام علی(ع) در واقعه غدیر است. این کتاب به زبان عربی و در ۱۱ جلد نگاشته شده است.

علامه امینی این کتاب به بررسی سند حدیث غدیر با تکیه بر منابع و نقل علمای شیعه و اهل سنت پرداخته است. هم‌چنین واقعه غدیر را در روایات اصحاب پیامبر و سایر راویان بررسی کرده است. هم‌چنین علامه، در این کتاب‌ها به نقل و پاسخ برخی از شبهات و اختلافات مشهور میان شیعیان و اهل سنت نیز پرداخته است.

این عالم بزرگ اسلام برای نگارش کتاب الغدیر بر طبق گفته‌های خودشان، بیش از ۱۰۰ هزار کتاب را دیده و بیش از ۱۰هزار کتاب را مطالعه کرده است. علامه امینی برای نوشتن کتاب خویش به چندین کشور برای یافتن منابع معتبر سفر کرد.

علامه امینی واقعه مهم غدیر خم را در قرآن، ادبیات و سنت بررسی کرده است. در واقع بنابر باور علامه امینی،  اگر کسی منکر حدیث غدیر و امور وابسته به آن شود، در واقع منکر قرآن، سنت، ادبیات، تاریخ و مجمع علمی شعر عرب شده است.

مخاطب کتاب اَلْغَدیر فِی الْکِتابِ وَ السُّنّة وَ الْاَدَب کیست؟

مخاطب این کتاب همه مسلمانان دغدغه‌مند جامعه اسلامی از سراسر جهان هستند. چون کتاب الغدیر فقط به بررسی غدیرخم نپرداخته است بلکه مروری کلی بر تاریخ، شبهات و ارزش‌های اسلامی است.

مطالب مرتبط:

زندگی الیاس پیامبر(ع)

به باور محمدرضا حکیمی، هر محقق تاریخ اسلام و هر اسلام‌شناسی، بدون شناخت درباره مسائلی که در کتاب الغدیر آمده، کارش مطمئن تلقی نخواهد شد. او معتقد است اگر محققی به بحث درباره «علم الحدیث» اسلامی بپردازد و جلد پنجم الغدیر (سلسلة الکذابین والوضاعین) را نخوانده باشد، یا درباره ملل و نحل تحقیق کند و جلد سوم «الغدیر» را ندیده باشد، یا درباره مبادی و مبانی تشیع سخن گوید و از جلد اول و دوم و هفتم الغدیر بی اطلاع باشد، کارش ناقص خواهد بود.

پس اگر به دنبال حقیقت‌های اسلام هستید، این کتاب احتمالا برای شما کاربردی است.

کلام آخر

دنیای امروز دنیای شبهات است. جهانی که هر لحظه در معرض هجوم تیرهای سهمگین دشمنان اسلام و منافقان است. اما این ماجرا فقط به امروز و این قرن بر نمی‌گردد و از زمان غدیر هم بوده است. غدیری که بعدها نادیده شد و شاید به جرئت بتوان گفت که بعدها منجر به واقعه عاشورا شد.

پس از اهمیت شناخت غدیر نباید غافل شد. اگر به دنبال شناخت این واقعه سرنوشت‌ساز جهان اسلام هستید، مطالعه این کتاب را حتما در برنامه زندگی خود بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا