عمومی

چگونه مسلمانان عید قربان را جشن می‌گیرند؟

بررسی و معرفی رسوم مسلمانان در عید قربان

عید قُربان یا عید الأضحی یکی از عیدهای بزرگ جهان اسلام است که مسلمانان سراسر جهان آن را جشن می‌گیرند. این عید در تقویم اسلامی در روز دهم ذی‌حجه قرار دارد.  این عید برگرفته از داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل و تسلیم محض آنان در برابر فرمان خداوند است.

هرساله مسلمانانی که که در حج واجب شرکت می‌کنند، باید طبق اصول دینی در این روز گوسفندی را قربانی کنند.

از جمله اعمال شب و روز عید قربان می‌توان به شب‌زنده‌داری، غسل، زیارت امام حسین(ع)، نماز عید قربان، قربانی کردن و خواندن دعای ندبه اشاره کرد. هم‌چون عید فطر، روزه گرفتن در عید قربان نیز حرام است.

مطالب مرتبط: زیارت آل یاسین مهدوی است یا قدسی؟

عید قربان در کشورهای اسلامی

عید قربان در کشورهای اسلامی، تعطیل رسمی است و مسلمانان در این روز جشن می‌گیرند.داستان حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل در قرآن نیز بیان شده است. عید قربان همانند عید فطر از جمله اعیادی است که همه مسلمانان فارغ از مذهب خود آن را گرامی می‌دارند.

حتی در کشورهای غیراسلامی نیز مسلمانان این روز را جشن می‌گیرند و تا حد ممکن می‌کوشند که ابن روز را گرامی دارند.

عید قربان، یادآور تسلیم بی‌چون و چرای حضرت ابراهیم در برابر فرمان خداوند است.

برگزاری جشن عید قربان

عید قربان قبل از هر چیز جشنی بزرگ است. مردم در کشورهای اسلامی بهترین لباس‌های خود را می‌پوشند و با خانواده و دوستانشان ملاقات می‌کنند تا با هم این روز را جشن بگیرند.

اگرچه سنت های عید قربان از کشوری به کشور دیگر متفاوت است اما برخی از عناصر مشترک در همه کشورها وجود دارد، مانند مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

مطالب مرتبط: زندگی الیاس پیامبر (ع)

نماز عید قربان و تبریک عید

روز عید قربان معمولاً با نماز جمعی (نماز عید) شروع می‌شود. مسلمانان پس از طلوع آفتاب در مسجد نماز عید قربان را می‌خوانند و به خطبه گوش می‌دهند.

در کشورهای مختلف اسلامی پس از اقامه نماز، مردم به یک‌دیگر عید قربان را تبریک می‌گویند.

قربانی حیوانات در عید قربان

به مناسبت بزرگ‌داشت داستان حضرت ابراهیم و اسماعیل، مسلمانان سراسر جهان در روز عید قربان حیواناتی را قربانی می‌کنند. میلیون‌ها حیوان در این روز ذبح می‌شوند. طبق برخی تخمین‌ها، سالانه حدود ۸ میلیون حیوان تنها در پاکستان قربانی می‌شوند.

در حالی که برخی از رسانه‌های خارجی و غیرمسلمان از این رسم انتقاد می‌کنند، با این‌حال به این آمار توجه کنید. به طور متوسط در هر روز ۲۵ میلیون حیوان در ایالات متحده سلاخی می‌شوند و یک آمریکایی به طور متوسط ​​بیش از شش برابر یک پاکستانی، ​​گوشت می‌خورد.

صدقه و مشارکت در امور خیریه در عید قربان

مشارکت و صدقه سهم زیادی در عید دارد.بسیاری از مردم در این روز علاوه بر تقسیم گوشت حیوان ذبح شده با افراد نیازمند، برای امور خیریه نیز پول می‌دهند.

در واقع، اگرچه عید قربان شامل قربانی کردن واقعی حیوانات است اما معنای اصلی این روز مبتنی بر تفسیر نمادین و فداکارانه‌تر از این مفهوم است: مسلمانان را به قربانی کردن خواسته‌های شخصی و تقسیم ثروت خود با افراد نیازمند در این روز تشویق می‌شوند.

در واقع مفهوم این روز در دست کشیدن از چیزی که دوستش داری در راه خداوند است. همانند حضرت ابراهیم که نشان داد که در راه خداوند حتی حاضر به قربانی کردن فرزند عزیزش است.

غذای عید قربان

یک وعده غذایی مجلل یکی دیگر از اجزای جدایی‌ناپذیر عید قربان است. از آنجایی که بسیاری از غذاهای سنتی عید قربان خوش طعم هستند، گاهی اوقات در جهان از آن به عنوان عید شور یاد می‌شود. جالب است که بدانید که عید فطر در جهان به عید شیرین یا عید شکر معروف است.

طبیعتاً گوشت حیوان قربانی نقش اساسی در آشپزی عید قربان دارد. در ادامه غذاهای معرف و مهم مسلمانان در روز عید قربان را بررسی می‌کنیم.

عید قربان در هند

غذای اصلی هند در روز عید قربان بریانی نام دارد. بریانی یک غذای برنجی است که شامل گوشت، ادویه‌جات و گیاهان معطر، گاهی اوقات تخم مرغ یا سیب‌زمینی نیز می‌شود که در هند و سایر بخش‌های جنوب آسیا از آن لذت می‌برند.

سوریه

در سوریه و بسیاری دیگر از کشورهای خاورمیانه، مردم ممکن است Maqluba را بخورند. این غذا غذایی سنتی متشکل از برنج، گوشت و سبزیجات سرخ شده است که در قابلمه‌ای وارونه سرور می‌شود.

مراکش

Couscous bidaoui belghanmi غذای عید قربان در مراکش است. این غذا معمولاً شامل گوشت بره و سبزیجاتی است که روی تخت کوسکوس سرو می‌شود. معمولا این غذا در یک قابلمه سنتی دو سطحی به نام کوسکوسیه پخته می‌شود.

شیرینی‌های عید قربان

عید قربان با غذاهای شیرین و کلوچه  نیز در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. مسلمانان شیرینی‌های عید قربان را در خانه تهیه می‌کنند یا از شیرینی‌فروشی‌ها خریداری می‌کنند. خرما و شیر یکی از خوراکی‌های رایجی است که صبح و قبل از نماز در بعضی کشورها سرو می‌شود.

در مصر، مسلمانان با کنافه که از رشته، شربت و خامه درست می‌شود، از هم پذیرایی می‌کنند. پاکستانی‌ها زردا را دارند که ترکیبی از برنج با شکر، کشمش، بادام و دانه هل است. از دیگر غذاهای شیرین عید قربان در کشورهای اسلامی می‌توان به باقلوا، Gulab jamun و Ma’amoul اشاره کرد.

مطالب مرتبط: تفسیر زیارت آل یاسین قسمت اول

سخن پایانی

عید قربان از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان در اقصی نقاط جهان است. مسلمانان کشورهای مختلف اسلامی این عید را با سنت‌های خاص خودشان جشن می‌گیرند. شما درباره سنت‌های مسلمانان در دیگر کشورهای اسلامی اطلاعی دارید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا